Otázky a odpovědi

Jaký původ má slovo "psychologie"?

 

Co se tyče původu slova „psychologie“, tak ono je odvozene od řeckých slov „psyche“ – duše a „logos“ – věda.

 

Příběh Eróta a Psyché

 

Vypravuje se v něm o lásce plné protivenství mezi Erótem a Psyché, jejíž jméno je obtížně přeložitelné, snad může být míněna „duše“, „mysl“, nebo spíše oboje. Psyché byla natolik krásná, že její krása pobouřila i bohyni krásy Afrodité, protože lidé kvůli ní opouštěli její oltář a uctívali místo toho tuto smrtelnici. Afrodité proto nařídila svému synu Erótovi, aby ji zranil šípem lásky k nejhoršímu muži na světě. Erós se však místo toho zamiloval do Psyché sám a nechal ji unést do svého sídla, kde se s ní každou noc za tmy scházel. Jejich klid a mír je však narušen závistivými sestrami Psyché, které způsobí, že se Psyché pokusila zjistit jeho pravou podobu. Erós, popálený olejem z lampy, pomocí které se ho Psyché snažila poznat, od ní odletí a Psyché se ho snaží hledat po celém světě. Pokud chce Psyché získat svou lásku zpět, musí splnit tři úkoly, přičemž jeden z nich ji zavede až do podsvětí. Úkoly se jí podaří splnit a nakonec se smíří se svou tchyní a je přijata do panteonu bohů jako nesmrtelná Erótova manželka.

Návštěva a návrat Psyché z podsvětí z ní udělalo symbol věrnosti. Někteří lidé věří, že tento příběh vypravuje o tom, že láska přichází tehdy, když člověk v touze (Erós) sní spíše o duši (Psyché) svého protějšku, než aby toužil po jeho těle.

Pro starověké Řecko tento přiběh byl klasickým vzorem pravé lásky a nejvyšší realizaci lidské duše. Psyché stala symbolem duše, která hleda svůj ideal.

Co znamená „vnitřně vyvážená žena“?

 

Je to harmonická žena,která věří,že štěstí existuje.

Je to dobrá milující žena.

Je to také žena,která za každé situace umí odpouštět a neprožívat strach a smutek.

Jak můžeme udržet milovaného člověka?

 

Po našem boku on(ona) má realizovat své hlavní instinkty. Má dostávat od nás lásku, a  my mu také musíme pomáhat realizovat tento cit. Naše osobnost má v milovaném člověku vzbuzovat zájem,což znamená,že máme v něm stále  udržovat instinkt poznávání. Když nestojím na místě,rozvíjím se, o něco se snažím,měním se,tak tím pomáhám i svému partnerovi.

Žena má zájem o muže,který není stabilní.Zvýšená stabilita v jeho chování(všechno mám pod kontrolou)oznamuje nám o jeho závislosti na svých touhách. Žena rychle ztratí zájem o takového muže.

Muž je samec,on musí stále dokazovat samici svoji samostatnost,dokazovat,že v něčem on je silnější. Když žena se necítí být slabou a bezbrannou před mužem,v jejím srdci se neprobudí láska…i potomci nebudou harmonické.

Současně,když muž se nebojí ukázat vlastní slabost,poníženost,bezbrannost – on je připravený přijmout a udržet lásku. Toto vše přitahuje k němu ženu.

Když se muži líbí,že žena je silnější než on, a přitom  nedělá nic,aby si ji podřídil,tuto ženu on ztratí…

V čem spočívá nebezpečí situace,když v partnerství muž se podřídí ženě?

V tom,že on bude chtít vyhovět všem jejím touhám.Což znamená,že láska s duše ženy postupně vyprchá,a přivede k degeneraci její potomstvo .

Proto krásná,citlivá,vášnivá žena vedle slabého muže bude degradovat: touha pohltí lásku a rychle začne plodit agresi.(Inspiraci k odpovědi jsem našla v knihách S.N.Lazareva)

Muž po dlouhou dobu nemůže najít životní partnerku, je neustálé podváděn a zklamán. Co má dělat?

 

Pokud muž nemůže delší dobu najit životní partnerku, to znamená, že se neprojevuje v životě jako skutečný muž. Nemá dvě hlavní mužské vlastnosti: ovládání vlastních smyslů a umění starat se. Ovládání smyslů dává příležitost stát se lídrem. Uměni starat se poskytuje útočiště a ochranu. Žena očekává od muže tyto dvě věci. Pokud muž začne pracovat na sobě, bude si moci rozvíjet tyto vlastnosti a tím i měnit svůj osud. Totéž platí i pro ženy:skutečná žena nemůže zůstat bez partnera.

Co máme rozumět pod pojmem „esoterika“?

Esoterika, řec. „zaměřené dovnitř“.
 Esoterika je pojmem, který původně označoval tajné nauky přístupné jen zasvěcencům. V současností  však zahrnuje širokou škálu různých oboru a oblastí souvisejících se spiritualitou a přístupem přesahujícím  přísně racionální pojetí  života a světa.
Hlavními zdroji  tradiční esoteriky jsou nauky Východu (hinduismus, buddhismus aj.) a Západu, které sahají až nazpět k Řekům (kabala, mystika).
Současná  esoterika, která neklade takový důraz na utajování, spojuje východní a západní nauky s poznatky moderní  psychologie.